Sport v Újezdě
Fotbalový klub SK Doubravan
http://skdoubravan.fotbaltym.cz
Současnost
V současné době reprezentují oddíl tato mužstva :
Tým mužů A hraje okresní přebor. V sezóně 2009/2010 se umístil na 6.místě. Mezi nejlepší střelce okresu se probojoval s jedenácti góly za sezónu David Štich.
Tým mužů B hraje ve III. třídě skupiny B okresu Beroun. V sezóně 2009/2010 se umístil na 8. místě tabulky.
Tým dorostu hraje okresní přebor. V sezóně 2009/2010 skončili naši dorostenci na pěkném druhém místě přeboru, když jim vítězství uniklo těsně před koncem soutěže. V průběhu sezóny hráli někteří zároveň v základním kádru B mužstva mužů a posilovali také A mužstvo. V sezóně 2009/2010 patřili mezi nejlepší střelce soutěže : Michal Krůta (10 branek), Karel Vajs (9), Jakub Leksa (6).
Tým starších žáků hraje okresní přebor, skupinu B. V loňské sezóně skončilo mužstvo na posledním místě tabulky.
Výsledky zápasů Doubravanu najdete na stránkách ČMFS, včetně archivu výsledků předešlých sezón.
http://nv.fotbal.cz/domaci-souteze/kao/stredocesky/beroun/index.php
Historie klubu
V roce 1921 byl založen v Újezdě fotbalový klub. Stalo se tak přesně 25. května 1921 na ustavující schůzi. S první myšlenkou založit tento klub přišel Karel Hlavatý, který byl také zvolen prvním předsedou. Do výboru byli dále zvoleni:
jednatel : Josef Puchmeltr
pokladník : Richard Hlavatý
zapisovatel: Josef Moutelík.
Tento sportovní klub dostal název S.K.Doubravka Újezd. Ještě téhož roku byl název změněn na Doubravan. Byla to tehdy velká událost. Z talentovaných mladých mužů byla učiněna tato sestava:
I.A mužstvo:
Josef Altman, Jindřich Drvota, Karel Drvota, Richard Hlavatý, František Fíkar, Josef Moutelík, Jan Landsinger, Josef Ptáček, František Nový, Jan Valdhanz, Alois Volf. Kapitánem byl Jindřich Drvota.
Rezervní mužstvo:
Josef Bernášek, Richard Hatina, Jaroslav Křivánek, Antonín Podzimek, Matěj Šlepr, František Toman, Jan Volf, František Puchmeltr, Josef Puchmeltr, který byl určen kapitánem mužstva.
Za klubovou barvu byla zvolena bílá a černá. Hrálo se ve vlastních dresech, kopačky byly ze starých bot. Tato situace napovídala, že finančních prostředků bylo velice málo. Byly získávány z příspěvků, zápisného, konáním zábav a z jiných zdrojů. Na samém počátku klubu věnoval majitel hořovického panství hrabě Schamburg 200,- Kč do pokladny S.K. Doubravan.
V roce 1921 se zapojil fotbalový oddíl do Podbrdské fotbalové župy (PŽF), která jako nižší stupeň Československé fotbalové asociace řídila oficiální mistrovskou soutěž, tzv. podbrdské mistrovství. Skládalo se z několika tříd. První ročník podbrdského mistrovství začal právě v roce 1921 a následujícího roku se jej zúčastnil i Doubravan. V roce 1923 byly klubem zakoupeny první černobílé dresy, a tak se Doubravan touto barvou dostal do povědomí široké sportovní veřejnosti, zvláště poté, když tři hráči oblékli dres reprezentační jedenáctky hořovického okrsku. V letech 1927-8 se klub podílel na rozkolu PŽF a na čas byl dokonce z jejích řad vyloučen. Po urovnání rozporů v župě musel Doubravan překonat krizi ve vlastních řadách.
V roce 1929 více než 6 měsíců nevyvíjel žádnou činnost a stál na pokraji zániku. Až v roce 1930 bylo definitivně zažehnáno nebezpečí rozpadu. Doubravan se znovu přihlásil do mistrovské soutěže a za tři roky se dostal z nejnižší třídy mezi dvacítku nejlepších klubů PŽF. V roce 1928 zvítězil ve II. třídě PŽF a poprvé se v kvalifikaci ucházel o postup do nejvyšší župní soutěže - I. třídy. V kvalifikaci však neuspěl a na novou šanci musel čekat dalších 5 let. V roce 1943 znovu vyhrál II. třídu, znovu nastoupil v kvalifikaci, ale tentokrát díky reorganizaci měl postup do I. třídy zajištěn. V I. třídě bojoval poprvé v ročníku 1943-1944. Obsadil po ukončení zápasů 8. místo. Byl to pro tak malou obec velký úspěch. Fotbalem žila tehdy celá obec. Svědčí o tom velký počet diváků, až 1200 na zápasech s Osekem a Komárovem.
Další ročník se hrál až v sezoně 1945-6, kdy skončila válka. Doubravan však na soutěž nestačil a začal sestupovat. V roce 1948 se do I. třídy Doubravan zase vrátil, ale jen na půl sezony. Politický vývoj roku 1945 silně ovlivnil i sportovní život. Již v neděli 5. ledna 1946 konal SK Doubravan schůzi. Předsedou byl zvolen František Brikner, místopředsedou Bohumil Hatina, jednatelem Josef Špicl, pokladníkem František Holman, kapitánem Karel Hasman. Kopaná se tehdy hrála v I.B třídě a mužstvo se umístilo na 8. místě.
Dne 7. července 1946 vzpomněli fotbalisté SK Doubravan 25. výročí založení klubu. Dopoledne se konala slavnostní členská schůze. Odpoledne mělo být sehráno několik fotbalových zápasů, ale ty se nekonaly pro nepříznivé počasí. Rokem 1948 nastaly určité změny i ve sportovní činnosti. Až dosud samostatné kluby byly začleněny do jednotné tělovýchovné organizace Sokol. To se týkalo i fotbalových klubů. Byly zrušeny fotbalové župy, a tím zanikla i stará struktura mistrovských soutěží. V roce 1949 byly vytvořeny soutěže nové, které odpovídaly právě zavedenému administrativnímu rozdělení státu. V kraji Praha, k němuž Újezd administrativně náležel, se sešla mužstva z bývalých žup středočeské a podbrdské . V početní konkurenci středočeských mužstev byli podbrdští zástupci přehlíženi a tak Doubravan, který patřil k popředním mužstvům Podbrdska, byl přes protesty zařazen až do III. třídy pražského, tzv. Tyršova kraje. Doubravan i tehdy už Sokol dokazoval, že má navíc. V roce 1949 začalo se hrát systémem jaro-podzim. Nastřílel svým protivníkům ve III. třídě 105 branek, v roce 1950 85 branek, ale ani jednou mu to k postupu nestačilo.
V roce 1951 byly mistrovské soutěže znovu reorganizovány. Těžiště činnosti bylo přeneseno na okresní úroveň. Již za rok se přišlo na to, že nové soutěže nevyhovují, a tak reorganizace proběhla znovu, což byl obvyklý postup i v dalších letech. Doubravan se tak dostal do okresního přeboru Hořovicka, v němž setrval až do roku 1960. A to i v roce 1953, kdy na hřišti nevyhrál ani jediný mistrovský zápas. Od sestupu ho tehdy zachránila další reorganizace.
V roce 1960 se znovu měnila struktura mistrovských soutěží v závislosti na změně správního rozdělení státu. Soutěže byly upraveny tak, aby navazovaly na nové administrativní celky. Újezd byl zařazen do okresu Beroun. Stal se účastníkem nejnižší soutěže tj. III. třídy. Již v první sezoně nové soutěže 1960-1, kdy už platil systém podzim-jaro, zahrál výborně a ke 40. výročí vzniku SK Doubravan přišel pěkný výsledek - postup do okresního přeboru. Zde bojoval se střídavými úspěchy.
V sezoně 1962-3 se oddílu nevedlo a jen s velkými obtížemi se zachránil. O čtyři roky později se nezachránil a vrátil se do III. třídy. O rok později, tj. v sezoně 1967-8, se vrátil do okresního přeboru. V sezoně 1970-1 sehrál Doubravan nezapomenutelný zápas o postup se Sokolem Cerhovice. První místo uniklo o jediný bod. O rok později k postupu chybělo 6 branek. Zvítězil Králův Dvůr B. Vytouženého prvenství se Doubravan dočkal za 5 let.
V sezoně 1976-7 suverenně vyhrál okresní přebor a postoupil do I.B třídy. V následující sezóně 1977-8 prodělal velkou zátěž. Aby hned nesestoupil, musel kvůli další reorganizaci mistrovských soutěží skončit v horní polovině tabulky. Další reorganizace v roce 1980 mu dopomohla k postupu do I.A třídy. Po dvou letech začala platit nová struktura soutěží. Doubravan byl přeřazen do krajské soutěže. Ve třech sezonách neklesl pod 4. místo. V památném zápase sezony 1985-6 porazil Březnici a postoupil do krajského přeboru.
Po ročním působení v sezoně 1986-7 musel krajský přebor opustit, i když skončil na 11. místě. K záchraně chyběly 2 body. Přesto byla účast v krajském přeboru nejhodnotnějším sportovním úspěchem v jeho dosavadní činnosti. V sezoně 1987-8 v krajské soutěži obsadil Doubravan 6. místo.
Až do roku 1951 hrál Doubravan své zápasy na hřišti "V loužku". Hřiště původně patřilo místní DTJ a bylo Doubravanu pronajímáno. V roce 1952 bylo při scelování pozemků zrušeno a zoráno. Jako náhradu získala tělových. organizace pozemek za školou. Od roku 1951 byl upraven na hřiště. K částečnému vyrovnání bylo navezeno na plochu 200 for vybagrované zeminy z Cintlovky. Nové hřiště bylo slavnostně otevřeno 6. července 1952. V roce 1971 byly dokončeny kabiny, v roce 1976 vybudována tribuna. V roce 1980 byly zahájeny rozsáhlé zemní práce na uvedení plochy do vodorovného stavu. Za dva roky byla hrací plocha vyrovnána, odvodněna a zatravněna. Na rozšíření kabin se pracuje od roku 1987.
Vedle kopané se v Újezdě hrál závodně i šach. Oddíl působil v letech 1954-1960 a pak 1972-1981. V ročnících 1977 a 1979 hrál dokonce v krajské soutěži.