Obec Újezd

Vyhledávání


Zobrazených stránek

celkem: 838983 měsíc: 8818 den: 200 hodina: 15
Úvodem

Úvodem o obci Újezd

Obec Újezd se nachází na území okresu Beroun a náleží pod Středočeský kraj. Matrikou přísluší k obecnímu úřadu v Cerhovicích, obcí s rozšířenou působností je město Hořovice. Rozkládá se asi dvacetšest kilometrů jihozápadně od Berouna a šest kilometrů západně od města Hořovice. Na území této středně velké vesnice žije trvale zhruba 625 obyvatel.

Újezd leží v průměrné výšce 414 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 1042 ha, z toho orná půda zabírá pouze dvacetdva procent. Více než polovina výměry obce je porostlá lesem. Vzhledem k geografické poloze bychom nalezli v obci velmi málo ploch s travním porostem.

V obci je škola pro první stupeň (1.-5. ročník) a mateřská škola. Pro využití volného času je v obci k dispozici sportovní areál klubu SK Doubravan Újezd. Součástí areálu je i hostinec. Dalším kulturním zařízením je letní parket, kde jsou každoročně pořádány především rockové koncerty, ale také kulturní a sportovní akce pro děti. V obci dále najdeme samoobsluhu a knihovnu. Obec nemá vlastní poštovní úřad a spadá pod poštu v nedalekých Cerhovicích.

Obec má vlastní vodovod a je plynofikována. Dopravní obslužnost je zajištěna autobusy (přímé spojení do Prahy a okolních vesnic) a vlakem z nedaleké stanice Cerhovice. Nájezd na dálnici Praha-Plzeň je vzdálen od obce asi 3 km (sjezd Cerhovice), nebo 8 km (sjezd Žebrák).
 
V obci najdete tyto památky : kaple na návsi, pomník padlým z 1. světové války, pomník padlým partyzánům z 2. světové války. Původní partyzánský kryt, který býval přístupný, je zasypán.
V místech krytu je pietní místo.

       

První zmínka o Újezdu je z roku 1399, kdy neznámý písař zapsal do knihy zvané Librierectionum, že v dědině "Oujezd čtyř konšelů" žil Václav Konšelův, který přiznává placení desátku z popluží kostelu v Cerhovicích. Tento údaj se nachází ve 13. svazku na straně 93 zmíněného církevního dokladu. Kniha Librierectionum je uložena ve státním archivu při Kanceláři prezidenta republiky. Staročeské pojmenování Oujezd označovalo kus země. Vzniklo tak, že před tím, než někdo mohl dostat od vrchnosti pozemek, muselo několik jezdců v určitém čase odjet na ono místo a hranice pozemků se stanovily podle toho, kolik toho ujeli. To se potom nazývalo Újezdem. V Čechách se údajně nachází 28 Újezdů, 58 obcí má ve svém názvu Újezd doplněný nějakým přídavným jménem. Dále se můžeme setkat s 28 Újezdci a s deseti variantami tohoto jména.

 

 

Dnes je: 23.08.2019

Dnes má svátek: Sandra

Aktuality

Veřejná vyhláška - rozhodnutí
více
Oznámení ZŠ Cerhovice
více
Agenda nedostatečně určitě zapsaných osob v katastru nemovitostí
více
Veřejná vyhláška - opatření obecné povahy
více
Letní kino - pohádka Čertí brko 6. 9. 2019
více
Oznámení ZD Mořina - výdej pachtovného
více
Informace z obecního úřadu - srpen 2019
více
Veřejná vyhláška - opatření obecné povahy při nedostatku vody
více
Úplná uzavírka obce Záluží - stavba kanalizace
více
Dražební vyhláška
více
POZOR - vyhlášen zákaz zalévání, napouštění a dopouštění bazénů
více
Informace z OÚ - červenec 2019
více
Zápis z veřejného zasedání zastupitelstva obce č. 4/2019 ze dne 17. 6. 2019
více
Poplatky v roce 2019
více

Anketa